Haber

9. Uluslararası Filistin Maratonu Beytüllahim’de başladı

Yerli ve yabancı yaklaşık 10 bin yarışmacının katıldığı 9. Ülkelerarası Filistin Maratonu, Beytullahim kentindeki Mehd (Doğuş) Kilisesi Meydanı’ndan başladı.

“Özgürlük için Koş” sloganıyla düzenlenen maratonun katılımcıları Mehd Caddesi, Bilal bin Rabah Camii, Ayide Mülteci Kampı’ndaki Miftah mahallesi, Kudüs-El Halil Caddesi, Dehişe Mülteci Kampı ve Al-Hadr rotalarında koştu.

Yarışma kapsamında 42, 21 ve 10 kilometrelik yarışların yanı sıra 5 kilometrelik aile koşusu da yapılacak.

Filistin Gençliği ve SporYüksek Heyet Lideri Jibril Recub, maraton öncesi yaptığı açıklamada, karşılaşmaya 90 ülkeden 1800 yabancı sporcunun katıldığı bilgisini paylaştı.

Recub, “Halkımız, İsrail’in ihlallerine bir yaşam biçimi olarak direnmeye kararlıdır. Biz bu maratona devam ederek işgal iradesini kırmaya kararlıyız.” terimleri kullandı.

Maratonun Filistin halkının yaşadığı sorunlar karşısında hayata olan bağlılığını gösterdiğine işaret eden Recub, şunları kaydetti:

“İrademizi kırmak ve bizi vatanımızdan sürmek isteyen işgalcilere karşı etkinliği sürdürme kararı aldık. Bu etkinlik, dünyanın farklı ülkelerinden gelen katılımcıların etkileşimde bulunmaları, elçilik yapmaları için bir fırsattır. Filistin toprakları kendi ülkelerine.”

golmarmarahaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu