Sağlık

Meme kanseri teşhisi için yapay zeka desteği

İsveçli bilim adamlarının mamografileri inceleyerek geliştirdiği yapay zeka, meme kanseri teşhisinde radyologlarla aynı oranda başarı gösterdi.

BBC’nin haberine göre İsveç’teki Lund Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, meme kanseri teşhisi için mamogramları tarayan bir yapay zeka geliştirildi.

Yapay zekanın yanılgı oranını test etmek için yaşları 40 ile 80 arasında değişen 80 bin kadının mamografi görüntüleri yapay zeka ve radyologlar tarafından incelendi.

Geliştirilen yapay zekanın radyologlar tarafından meme kanseri teşhisinde yüzde 1,5 hata oranıyla eşdeğer bir sapma gösterdiğine dikkat çeken bilim insanları, daha önce aynı amaçla tasarlanan yapay zeka çalışmalarına göre daha başarılı sonuçlar elde ettiklerini vurguladı.

Araştırma yazarlarından Dr. Kristina Lang, “Meme kanseri teşhisi için geliştirdiğimiz yapay zekanın yanı sıra bir radyolog onayı da gerekiyor. Ancak düşünüldüğünde genellikle iki radyolog onayı gerekiyor. teşhisler için yapay zeka desteği sağlık sektöründeki iş yükünün hafifletilmesine yardımcı olabilir.” sözlerini kullandı.

Lang, geliştirdikleri yapay zeka sayesinde meme kanserinde teşhis süresini kısaltmayı umduklarını ifade etti.

Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Servisi (NHS), sözde yapay zekayı meme kanseri takip programlarına entegre etmeyi planladıklarını açıkladı.

Araştırmanın sonuçları “The Lancet Oncology” dergisinde yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu